Turecko a jeho největší zvyklost – čaj

Turecko je skvělá země, i když na cestovatele s baťohy, „nedejbože“ ty, kteří stopují, koukají trochu zvláštně, přece jenom to není úplně běžná věc. Nicméně se ničeho nebojte, pokud zvládnete překonat zvědavé pohledy, čekají vás krásně strávené chvíle v této zemi. Lidé jsou totiž neuvěřitelně milí a moc rádi a ochotně vám se vším pomohou. Stačí, abyste se zastavili na ulici s mapou v ruce a bezradně se rozhlíželi kolem a už k vám přiběhne kníratý turek, aby vám rukama nohama vysvětlil cestu.

caj

Poté, když se ujistí, že všemu rozumíte, vás pozve na čaj. A že to je zážitek! Pití čaje je jakýsi rituál, není to stejné jako u nás, uvařit vodu v rychlovarné konvici a zalít pytlík s čajem. K jeho uvaření je potřeba speciální dvojitá konvice, kdy dole se vaří voda a nahoře sypaný čaj. Ten se potom pije z malých skleniček tulipánového tvaru a musí být hodně horký! Turci nejsou zvyklí na velké kýble čaje, jako je tomu třeba u nás, takže jich pijí za den hned několik, klidně i dvacet.

Samozrejmě turci pijí také kávu, vždyť ta se do Evropy dovezla právě odtud. Nepije se ale ke snídani, ale vždy po hlavním jídle, je malá a velmi silná. Narozdíl od české se káva nezalívá horkou vodou, ale vaří se dohromady cukr, káva a voda.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s